faarenkaruuk
 

درخواست کار و همکاری

00995-555395808

 

درخواست کارگر یا اوستا

00995-557508803 

 

ایمیل

info@rimont.ir

ثبت آگهی رایگان

 

لوله کشی آب به خانه ها از دوران ساسانیان

لوله کشی آب به خانه ها از دوران ساسانیان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

قدمت لوله کشی آب به خانه ایرانیان قدمت چندصدساله دارد و به دوره ساسانیان بازمی گردد. اصولا يکي از دستاوردهاي ارزشمند ساسانيان در زمينه فناوري که حتي امروز نيز تحسين برانگيز است، لوله کشي آب شهري و کشاورزي بوده است که شايد براي نخستين بار در جهان پديد آمده باشد.

ریمونت کاران گرجستان: لوله کشي آب به خانه ها در دوران ساسانيان بر پايه يافته‌هاي بسيار پيشرفته دانش آن روز انجام گرفته بود. محمدرضا همزه‌اي، استاد مردم شناسي دانشگاه رازي کرمانشاه در گفت‌وگو با (ايسنا)، می گوید: مردم در دوران ساسانيان با اين فناوري، چشمه‌هايي که در پايين شهر قرار داشتند را لايروبي کرده و با ايجاد حفره، آن را با ساروج اندود مي‌کرده‌اند و درست همانگونه که امروزه با لوله‌هاي فلزي انجام مي‌شود، آب چشمه‌ها را به سمت شهر مي‌آورده‌اند. سپس به جاي اتصال‌ها و يا جوشکاري امروزي براي چسباندن لوله‌ها به هم، روش اتصال لوله‌هاي سفالي از راه ساخت جفتي نر و ماده انجام مي‌گرفته است.

به گفته او، مردم در دوره ساسانیان پس از اتصال تنبوشه‌هاي نر و ماده، دور آنها را با ساروج که ماده‌اي ساخته شده از آهک، گچ، سفيد تخم مرغ و چيزهاي ديگر بود، مي پوشاندند. ادامه می دهد: «اين کوزه‌هاي سفالي به شکل ويژه‌اي اتصال يافته‌ بودند؛ جالب اين‌که چون در بعضي مکان ها خانه‌ها در بلندي قرار داشتند، لوله‌کشي ستايش انگيزي به شکل مارپيچ انجام گرفته که برپايه دانش مهندسي پيشرفته‌اي بوده است؛ اين لوله کشي به گونه‌اي بوده تا از لحاظ آسايش و دسترسي به آب هيچ گونه دشواري نباشد.»

عضو هيات علمي دانشگاه رازي کرمانشاه می گوید: «در اين نوع لوله کشي هنگام برداشت از آب به‌جاي استفاده از شير و فلکه‌هاي امروزي يک ابزار چوبي به‌کار برده مي‌شد که مانند چوب پنبه بكار گرفته شده در بطري‌هاي امروزي بوده است.»

او اظهار می کند: نمونه شگفت انگيزي که نشان دهنده لوله کشي کوزه‌اي براي آبياري کشاورزي، در روستاي پيروزآباد اسلام آباد غرب است، در واقع فناوري بکار رفته در دوران ساسانيان را به تصوير مي کشد و اين واقعيت را نشان مي دهد که بي گمان، دوران فرمانروايي حدود چهار صد ساله اين خاندان ايران، سرآمد پيشرفت کشاورزي در دوران باستان بوده است.

وي گفت: موضوع بسيار مهمي که بايد يادآور شد، اين است که تلاش براي رسيدن به چنين فناوري آبرساني به جهت نياز فراوان به آب بوده است؛ اين نکته با توجه به اين‌که سرزمين هاي ساساني به هيچ وجه با کمبود آب مواجه نبوده‌اند جاي بسي تامل دارد.

 

لوله کشی آب در گرجستان

 

مشاهده ویدئو حین کار

ساعت کار

دوشنبه 08:00 AM - 10:00 PM
سه شنبه 08:00 AM - 10:00 PM
چهارشنبه 08:00 AM - 10:00 PM
پنجشنبه 08:00 AM - 10:00 PM 
جمعه 08:00 AM - 10:00 PM
تماس 555395808- 557508803

 

Please publish modules in offcanvas position.